
Fulgencio Batista oli Kuuba sõjaväelane, poliitik ja diktaator, kes valitses riiki kahel erineval ajajärgul – esmalt aastatel 1933–1944 ja seejärel autoritaarselt 1952–1959. Tema nimi on tihedalt seotud Kuuba lähiajalooga, eriti seoses Fidel Castro juhitud Kuuba revolutsiooniga, mis lõpetas tema teise valitsusaja.
Varajane elu ja taust
Fulgencio Batista sündis 16. jaanuaril 1901 Banes’is, Kuubal. Ta oli tagasihoidlikust taustast, afrokariibi ja mulattide segapärandiga, mis tegi temast ebatavalise tegelase eliidist domineeritud poliitilises süsteemis. Noores eas töötas ta erinevates ametites – sekretär, õpetaja, raamatupidaja – kuni liitus Kuuba armeega 1921. aastal.
1933. aasta riigipööre ja esimene võimuperiood
Batista tõusis esile 1933. aastal, kui ta juhtis nn “Seržantide riigipööret”, mis kukutas tollase presidendi Gerardo Machado. Seejärel sai ta tegelikuks võimukandjaks, kuigi ametlikult ei olnud ta veel president. Ta kontrollis valitsust varjust, määrates presidendid ja mõjutades poliitikat kuni 1940. aastani, mil ta valiti Kuuba presidendiks demokraatlikul teel.
Presidendiaeg (1940–1944)
-
- aastal vastu võetud uus progressiivne põhiseadus lubas sotsiaalset õiglust ja töötajate õigusi.
- Edendas infrastruktuuri, haridust ja tervishoidu.
- Oli liitlane USA-ga Teise maailmasõja ajal.
Pagulus ja tagasitulek võimule
Pärast presidendiaja lõppu 1944. aastal siirdus Batista elama Ameerika Ühendriikidesse. Kuid 1952. aastal, vahetult enne uusi valimisi, naasis ta Kuubale ja korraldas veretu riigipöörde, tühistades valimised ning kuulutades end uuesti presidendiks.
Teine valitsusaeg (1952–1959) – diktatuur
Batista teise valitsusaja ajal muutus tema režiim autoritaarseks:
- Kehtestati tsensuur ja opositsiooni mahasurumine.
- Inimõiguste rikkumised ja piinamised olid laialt levinud.
- Batista tegi tihedat koostööd Ameerika äriringkondade ja mafioosodega, eriti Havanna hasartmängutööstuses.
- Majanduslik lõhe ja korruptsioon süvenesid.
Kuuba revolutsioon ja langus
- aastate teises pooles kasvas rahulolematus Batista valitsuse vastu. Selle tulemusena alustas Fidel Castro, koos Che Guevara ja teiste revolutsionääridega, relvastatud võitlust Batista režiimi vastu.
- 1. jaanuaril 1959 põgenes Batista koos perekonnaga Dominikaani Vabariiki.
- Tema diktatuur lõppes ja Kuubale tuli kommunistlik revolutsiooniline valitsus Fidel Castro juhtimisel.
Pagulus ja surm
Batista elas pärast pagulust mitmes riigis, sealhulgas Hispaanias ja Portugalis. Ta kirjutas mitmeid mälestusteraamatuid ja püüdis õigustada oma valitsemist. Ta suri 6. augustil 1973 Hispaanias Guadalajaras südameinfarkti tagajärjel.
Pärand ja ajalooline hinnang
Fulgencio Batista on vastuoluline ajalooline tegelane:
- Mõned peavad teda moderniseerijaks, kes tõi Kuubale stabiilsust.
- Enamik ajaloolasi aga peab teda autoritaarseks diktaatoriks, kelle korruptsioon ja julmused sillutasid teed Fidel Castro võimule.
Tema valitsemine on näide sellest, kuidas ebavõrdsus, rõhumine ja rahulolematus võivad viia revolutsioonini.