Bangladesh

Bangladesh – Kultuur, Ajalugu ja Ülevaade Riigist

Bangladesh

Bangladesh, ametliku nimega Bangladeshi Rahvavabariik, on Lõuna-Aasias asuv riik, mida piiravad India, Myanmar ja Bengali laht. See on rahvaarvult üks maailma suurimaid riike, millel on sügav kultuuriline pärand, rikkalik ajalugu ja mitmekesine keel.

Ajalugu

Bangladeshi ajalugu ulatub tuhandete aastate taha. Piirkonnas asusid kunagi iidse Bengali tsivilisatsiooni keskused, mis olid tuntud oma arenenud põllumajanduse, kaubanduse ja kirjanduse poolest.

Briti koloniaalajastul kuulus Bangladesh Suurbritannia India koosseisu. 1947. aastal, pärast Briti võimu lõppu, jagunes India kaheks: India ja Pakistan. Bangladeshist sai Ida-Pakistan, osa uuest Pakistanist, kuid kultuurilised, keelelised ja poliitilised erinevused Lääne-Pakistaniga viisid pingeideni. 1971. aastal toimus Bangladeshi Vabadussõda, mille tulemusel kuulutas riik end iseseisvaks ja loodi Bangladeshi Rahvavabariik.

Pealinn

Bangladeshi pealinn on Dhaka, mis on ühtlasi ka riigi suurim linn. Dhaka on tuntud oma kiire majanduskasvu, tekstiilitööstuse ja ajalooliste paikade poolest. Linnas elab üle 20 miljoni inimese ja see on üks tihedamini asustatud linnu maailmas.

Rahvaarv ja Rahvastik

  1. aasta seisuga elab Bangladeshis hinnanguliselt üle 175 miljoni inimese, mis teeb sellest maailma kaheksanda rahvarohkeima riigi. Enamik elanikke on bengalid (umbes 98% elanikkonnast), kuid riigis elab ka vähemusrahvusi nagu chakmad, santalid ja marma hõimud.

Bangladesh on rahvastikutiheduselt üks maailma tihedamaid riike – ruutkilomeetri kohta elab seal rohkem kui 1200 inimest.

Keel

Riigi ametlik keel on bengali keel (bangla), mida räägib valdav enamus elanikkonnast. Bengali keel on indoeuroopa keelte hulka kuuluv keel ning üks maailma suurima kõnelejate arvuga keeli.

Kirjalikult kasutatakse bengali tähestikku. Inglise keel on laialdaselt kasutusel hariduses, õigussüsteemis ja ärimaailmas.

Religioon

Enamik Bangladeshi elanikke on moslemid (ligikaudu 90%), peamiselt sunni moslemid. Teine suurim usurühm on hindud (umbes 8%), lisaks on väiksemaid budistide ja kristlaste kogukondi.

Religioon mängib Bangladeshi ühiskonnas tähtsat rolli, kuid riigi põhiseadus tagab usuvabaduse.

Kultuur

Bangladeshi kultuur on mitmekesine ja sügavalt juurdunud traditsioonides. See väljendub muusikas, tantsus, kirjanduses, arhitektuuris ja köögis. Bengali kirjandus on kuulus kogu maailmas – eriti Rabindranath Tagore, kes oli esimene Aasia Nobeli kirjandusauhinna laureaat.

Pohela Boishakh, Bengali uus aasta, on rahvuspüha, mida tähistatakse aprillis värvikate rongkäikude, muusika ja tantsuga. Samuti on olulised islami pühad nagu Eid al-Fitr ja Eid al-Adha.

Majandus

Bangladeshi majandus põhineb peamiselt tekstiilitööstusel, mis on üks suurimaid maailmas. Lisaks sellele mängib olulist rolli põllumajandus (riis, tee, jute), samuti välismaal töötavate bangladeshlaste saadetud raha (rahvusvahelised ülekanded).

Viimastel aastatel on Bangladesh näidanud tugevat majanduskasvu ning püüab areneda keskmise sissetulekuga riigiks.

Loodus ja Geograafia

Bangladesh on madal ja viljakas maa, mida läbib mitmeid suuri jõgesid, sealhulgas Ganges, Brahmaputra ja Meghna. Riigis esineb sageli üleujutusi ja troopilisi tsükloneid, kuid jõgede rohkus muudab maa põllumajanduseks väga viljakaks.

Üks tuntumaid loodusalasid on Sundarbans, maailma suurim mangroovimets, kus elab haruldane bengali tiiger.

Kokkuvõte

Bangladesh on riik, millel on sügav ajalooline taust, elav kultuur ja kiiresti arenev majandus. Hoolimata väljakutsetest on Bangladesh suutnud areneda ja maailmas oma koha leida.