Karusmari

Karusmari – unustatud mari, millel on palju pakkuda

Karusmari

Karusmari (Ribes uva-crispa), mida tuntakse ka tikrina, on Eestis traditsiooniline aiamari, mis kipub moodsas toidulauas tihti tahaplaanile jääma. Ometi on karusmari tõeline toitainete ja kiudainete allikas, mis väärib kohta iga terviseteadliku inimese menüüs. Selle hapukas, värskendav maitse sobib nii värskelt, moosides kui ka küpsetistes, kuid veelgi olulisem on see, mida see mari meie kehale annab.


1. Väga hea kiudainete allikas

Karusmari on rikas lahustuvate ja lahustumatute kiudainete poolest, mis toetavad seedimist, aitavad reguleerida veresuhkrut ja kolesteroolitaset ning tagavad pikema täiskõhutunde. Kiudained toetavad ka soolestiku mikrofloorat ja võivad vähendada soolehaiguste riski.


2. Tugev C-vitamiini pomm

Karusmari sisaldab märkimisväärses koguses C-vitamiini, mis aitab tugevdada immuunsüsteemi, parandab raua imendumist ning toetab naha, liigeste ja veresoonte normaalset talitlust. Regulaarne C-vitamiini tarbimine aitab paremini vastu pidada viirushaiguste hooajal.


3. Antioksüdantide rikkus

Lisaks C-vitamiinile sisaldab karusmari polüfenoole, flavonoide ja antotsüaniine, mis neutraliseerivad kehas vabu radikaale. Need ühendid toetavad rakkude tervist ja võivad vähendada krooniliste haiguste, näiteks südamehaiguste ja vähktõve riski.


4. Silmade tervise toetaja

Karusmarjas leidub A-vitamiini ja karotenoide, mis on olulised silmanägemise säilitamiseks ja silmade kaitsmiseks vananemisest tingitud kahjustuste eest. Samuti aitavad need ühendid vähendada silmade kuivust ja pinget.


5. Veresuhkru tasakaalustaja

Tänu madalale glükeemilisele indeksile ja suurele kiudainesisaldusele aitab karusmari tasakaalustada veresuhkru taset, olles sobiv valik ka diabeetikutele või neile, kes soovivad veresuhkru kõikumisi vältida.


6. Kaalukontrolli toetaja

Karusmari on väga madala kalorsusega mari – 100 grammis on vaid umbes 40–45 kcal, mistõttu on see ideaalne suupiste neile, kes soovivad langetada või hoida kehakaalu. Kiudained lisavad täiskõhutunnet, aidates vältida ülesöömist.


7. Maksa ja neerude abiline

Traditsiooniliselt on karusmarja kasutatud maksa ja neerude puhastamiseks. Tänapäeva teadus on leidnud, et marjas sisalduvad orgaanilised happed ja fütotoitained võivad soodustada ainevahetust ning toetada organismi loomulikku detoksikatsiooni.


Kuidas karusmarja tarbida?

  • Värskelt – suurepärane lisand hommikusöögile või lihtsalt suupistena.
  • Moosides ja marmelaadides – sobib hästi ka hapukamatesse keedistesse.
  • Küpsetistes – tikrikook või -kookoshelbepirukas on nostalgiline klassika.
  • Külmutatult – säilitab hästi toitaineid ja sobib smuutidesse.
  • Mahla või siirupina – eriti värskendav suvel ja kosutav külmal ajal.

Kokkuvõte

Karusmari on tagasihoidlik, kuid uskumatult väärtuslik mari, mis toetab seedimist, tugevdab immuunsust ja aitab hoida keha tasakaalus. See on eriti sobilik neile, kes otsivad looduslikku viisi veresuhkru ja kehakaalu reguleerimiseks, samuti neile, kes hindavad looduslikku ja mahedat toitu. Aeg on see vana hea aiamari taas au sisse tõsta!